Adwent - czas radosnego oczekiwania

adwent_art.jpg

Rozpoczął się Adwent. Czas, w którym uczymy się czekać. Czytając poniższe słowa możemy zastanowić się, jakie są nasze adwentowe oczekiwania. Możemy ułożyć sobie listę zachowań, jakie sprzyjają dobremu przeżyciu tego okresu i wiedzieć co na pewno nie pomoże nam w jakichkolwiek przygotowaniach do tegorocznych świąt i nie tylko.

Co roku zaczynamy od nadziei, bo Adwent to przede wszystkim czas, w którym uświadamiamy sobie jak bardzo potrzebujemy Boga, wszak Bez Boga ani do proga, jak mówi stare polskie przysłowie. A przecież to nie tylko przygotowanie do owocnego przeżycia tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia; Adwent jest też przygotowaniem na Paruzję, na ostateczne przyjście Pana, na wieczne z nim spotkanie.

Jak ożywiać tę nadzieję? Jak uczyć się szukania tam, gdzie szansa znalezienia jest największa? Takie pytania trzeba stawiać, bo przecież znamy osoby, które przez dziesięciolecia błądziły i jeszcze innych na manowce sprowadzały. My nie chcemy wejść do żadnego ze współczesnych labiryntów, ale też nie chcemy nikogo sprowadzać na złe drogi, zwłaszcza tych, których kochamy.

Czasem słyszymy, że Adwent to nie Wielki Post, że adwent to czas radosnego oczekiwania. Oczekiwanie może być radosne, jeśli będziemy wiedzieć na Kogo czekamy. Ale to oczekiwanie to również wypatrywanie, a do tego potrzebne jest skupienie.

W Adwencie nie musimy szukać wyrzeczeń, ale też nie powinniśmy poszukiwać rozrywek ani niczego, co nas dodatkowo rozprasza. Jeśli rozglądamy się za urozmaiceniem, to jest to urozmaicenie w modlitwie, w lekturze, w bacznym rozglądaniu się za znakami Pana Boga w świecie.

 

TYGODNIK RODZIN KATOLICKICH ŻRÓDŁO nr 47 (1247) 22 XI 2015, fragment artykułu pt.: Adwent to sposób na życie, ks. Zbigniew Kapłański

 

Najnowsze artykuły

  • 1