HISTORIA PARAFII NIENASZÓW PW. WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Miejscowości parafii Nienaszów leżą w województwie podkarpackim, powiecie jasielskim w pasie przygranicznym, niedaleko Nowego Żmigrodu.

W skład parafii wchodzą miejscowości: Nienaszów (Sośniny, Debrza, Kaczmarskie), Grabanina, Poraj i Sadki. Parafia liczy ok. 1600 mieszkańców.

Nazwa miejscowości wywodzi się najprawdopodobniej od Nienasza, pierwotnego założyciela osady. O tej miejscowości powstałej zapewne w I połowie XIV wieku wspomina J. Długosz pod rokiem 1421. W tym roku w parafii był już kościół. Budowę obecnego kamiennego kościoła rozpoczęto w 1859 r., w miejsce drewnianej świątyni pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej. Budowę wsparli finansowo właściciele dworu, państwo Bronisława i Ludwik Krzystkiewiczowie oraz ówczesny proboszcz ks. Walerian Starakiewicz. Kościół zbudowano w 1862 r., a poświęcenia dokonał bp przemyski Jakub Glazer w 1889 roku.

W 1944 r. Niemcy wysiedlili wszystkich mieszkańców Nienaszowa w okolice Gorlic i Biecza. Wielu też zostało wywiezionych w głąb Niemiec. A kościół w czasie wojny służył jako schron przeciwbombowy. Zniszczono go dopiero u schyłku wojny. Po zakończeniu wojny większość mieszkańców powróciła z wysiedlenia, odbudowując spalone domy i remontując zniszczoną świątynię. W latach 1967 - 71 kościół odmalowano i ufundowano trzy nowe dzwony. A od wiosny 2003 - 2007 roku kościół poddano gruntownej renowacji, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Najnowsze artykuły

• VII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie Od dzisiejszej rozpoczyna się 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku przyświecać będzie mu hasło: „Szczęśliwe Wiecej
  • Intencje mszalne 17.02. – 23.02.2020 r.

PONIEDZIAŁEK17.02.    6.30 + Michalina Dziadosz (w rocz. śm.), Jan, Marian i zmarli z rodziny Dziadoszów, int. Marii Dziadosz  z rodziną 17.00 Wiecej
  • VI NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie Przyszła niedziela, to już ostatnia niedziela miesiąca, dlatego zapraszamy na błogosławieństwo dzieci na sumie. Już w czasie rorat Wiecej

VI NIEDZIELA ZWYKŁA A

Wymagania Nowego Przymierza ✠ Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza Mt 5, 17-37 Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie sądźcie, że przyszedłem Wiecej
  • Intencje mszalne 10.02. – 16.02.2020 r.

PONIEDZIAŁEK 10.02.Św. Scholastyki   6.30 + Ryszard Źrebiec, int. dzieci 17.00 + Władysław Dziadosz (w rocz. śm.) i Władysława, int. rodziny Ks.Mk + Tadeusz Wiecej
  • V NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie Cieszymy się obecnością w naszej wspólnocie ks. diakona SZYMONA KŁAKA (jak już wspominałem pochodzi z Rzeszowa, chociaż od Wiecej