grzywacka.jpg

14 września w Kościele katolickim obchodzimy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W związku z tym nasza parafia na czele z ks. Proboszczem i parafia p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Kątach również z tamtejszym księdzem postanowiły uczcić tę uroczystość przemierzając Drogę Krzyżową na Górę Grzywacką, gdzie zwieńczeniem tej wędrówki była Msza Święta sprawowana na szczycie.

Był piękny i słoneczny niedzielny dzień, wszystko zaczynało się wspaniale. Zebraliśmy się na parkingu w Kątach wyczekując rozpoczęcia nabożeństwa. Liczna grupa ludzi zgromadziła się po to, aby razem z Jezusem przebyć Jego Drogę Krzyżową - drogę naszego zbawienia. Ks. Proboszcz zachęcił, aby w swoim sercu wzbudzić intencję, którą chcemy ofiarować Bogu, krocząc drogą Jego Męki. Tak też się stało więc ?. wyruszamy. Stacja I,II,III i tak aż do VI gdy nagle ?. Bóg zaczął nas obdarzać niesamowitym błogosławieństwem w postaci deszczu

smileTutaj nasuwają się słowa jednej z piosenek religijnych: ?Przyjdź jak deszcz ożyw dziś suchą ziemię naszych serc?. Było ciężko ale taka właśnie miała być nasza Droga Krzyżowa, Droga prowadząca do Chrystusa.

Pogoda owszem pokrzyżowała trochę nasze plany, dlatego wielu z naszych parafian postanowiło zrezygnować i zawrócić. Idziemy dzielnie niosąc nasze intencje. Propozycja wspólnego przebycia tej drogi odnosi się do Ciebie i do mnie najzwyklejszych ludzi uwikłanych po uszy w codzienności, którzy niejednokrotnie zapomnieli drogi do domu.

A więc udało się. Dotarliśmy na szczyt, za plecami dobiegały krótkie monologi ?Ale w takich warunkach to chyba nie będzie Mszy Świętej? Schodzimy na dół prawda?? Prawda jednak była odrobinkę inna smile Planowany i najważniejszy punkt programu czyli osobiste spotkanie z Chrystusem musiało się odbyć. Jednak nie było nas aż tak dużo abyśmy się nie zmieścili pod niewielkim zadaszeniem gdzie sprawowana była Eucharystia. To było coś niezwykłego! A dlaczego niezwykłego? Dlatego, że każdy mógł ?z bliska? zobaczyć jaki cud dokonuje się na Ołtarzu podczas Najświętszej Ofiary. A czy każdy z nas wie, czym dokładnie jest EUCHARYSTIA? Odpowiedź na to pytanie daje nam Katechizm Kościoła Katolickiego ? Święta Eucharystia jest sakramentem, w którym Jezus Chrystus ofiaruje za nas samego siebie, swoje Ciało i swoją Krew, żebyśmy z miłości ofiarowali Mu siebie i żebyśmy zjednoczyli się z Nim w Komunii Świętej. W ten sposób staniemy się jednym Ciałem Chrystusa, Kościołem.? (KKK [3] 1322, 1324, 1409). Sakrament Eucharystii to najpiękniejszy dar jaki Bóg ofiarował człowiekowi- ZA DARMO. On nas kocha i widzi, że pomimo naszych słabości i upadków my nadal chcemy do Niego wrócić.

Po zakończonej Mszy ks. Proboszcz podsumował z uśmiechem: Takiego błogosławieństwa to jeszcze dzisiaj nikt nie otrzymał? dziękując równocześnie uczestnikom za przeżycie wspólnej Drogi Krzyżowej a Panu Bogu za ?nietypową? pogodę, która później się poprawiła ( w sensie przestało padać) smile A teraz pora aby wrócić na dół- pytanie jak? Odpowiedź jest prosta: tak samo jak wyszliśmy tyle, że z większą ostrożnością.

Uśmiech i radość towarzyszyły na naszych twarzach podczas zejścia. Jednak tego dnia od Boga otrzymaliśmy piękniejszy dar: SIEBIE, czyli Wspólnotę i Kościół, który tworzymy. Za to w jaki sposób Bóg do każdego z nas przemawiał podczas tej Drogi Krzyżowej i jakie przyniesie ona owoce - CHWAŁA PANU!

Kasia Kucińska