Czytaj więcej: II NIEDZIELA WIELKIEGO...

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. Dzisiaj Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Po każdej Mszy św. zapowiadana składka do puszek na ten cel.
 2. Zapraszamy wszystkich na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.30. Droga Krzyżowa w piątek o godz. 17.00, a także tradycyjnie w niedzielę po sumie.
 3. We wtorek młodzież przygotowująca się do bierzmowania otrzyma poświęcone modlitewniki na Mszy św. wieczornej.
 4. W tym tygodniu przypada I CZWARTEK i I PIĄTEK i I SOBOTA miesiąca. Msze św. rano o 6.30 i wieczorem o 17.00. Możliwość spowiedzi w czwartek od 16.30 (w każdy I CZWARTEK będzie też różaniec w intencji powołań kapłańskich i zakonnych) i piątek od godz. 16.15 i jednocześnie wystawienie Najświętszego Sakramentu. W sobotę udam się do chorych, od godz. 8.00. A w przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańcowych po Gorzkich Żalach, a po Mszy św. popołudniowej spotkanie Caritas.
 5. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny w ubiegłym tygodniu za posprzątanie kościoła, dezynfekcję, zrobienie dekoracji wielkopostnej, wypranie alb i bielizny ołtarzowej, posprzątanie łazienki, plebanii, zrobienie porządku na cmentarzu, rozgarniecie śniegu na parkingu, a także złożoną ofiarę. Na ten tydzień prosimy, by za porządek w kościele odpowiadali: Majka Jolanta, Dziadosz Alicja, Kisielewicz Maria, Musiał Alicja.
 6. Bóg zapłać także panom: Jerzy Doniek, Jacek Dubis i Jan Świątek, Krzysztof kołacz i Mateusz Mikosz za pracę na rzecz naszej wspólnoty.
 7. Miejmy nadzieję, że zima już długo nie potrwa. Ale oczywiście ogrzewamy cały czas zarówno kościół, jak i kaplicę cmentarną. W związku z tym proszę radnych z Rady Parafialnej, by zebrać po 20 zł od rodziny (powinno to wystarczyć) przez najbliższe dwa tygodnie i wpłacić do banku na ogrzewanie kościoła i kaplicy. Można też samemu wpłacić do radnych czy do banku.
 8. Bardzo proszę, aby nie stawiać samochodów przy schodach. Ponieważ zostaje często zastawiona droga do domów czy też na cmentarz. Z naszego parkingu naprawdę jest blisko do kościoła.
Czytaj więcej: I NIEDZIELA WIELKIEGO...

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. W czasie WIELKIEGO POSTU pamiętajmy o nabożeństwach pasyjnych, które pomagają nam przeżyć ten niezwykły czas, a także pogłębić naszą wiarę: Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedzielę o godz. 15.30 (składka na kwiaty do Bożego Grobu). Droga Krzyżowa w piątek o godz. 17.00, a także tradycyjnie w niedzielę po sumie. Serdecznie zapraszamy Korony Różańcowe do świecenia światła na Gorzkich Żalach. Szczególna prośba do rodziców, dzieci, młodzieży, aby pamiętać o tych nabożeństwach. Dzisiaj rozpoczynamy Kurs Przedmałżeński po Mszy popołudniowej.
 2. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Jak przypomina nam papież Franciszek: cały Kościół, wszystkie wspólnoty go tworzące oraz poszczególni wierni są odpowiedzialni za misje. Będziemy też zbierać ofiary do puszek po każdej Mszy św., by wesprzeć prawie 2.000 polskich misjonarzy i misjonarek, księży i sióstr zakonnych w ich ofiarnej posłudze w różnych zakątkach świata. Zapraszamy też na sumie na błogosławieństwo dzieci, zaś na Mszy św. popołudniowej dzieci z klasy 3, otrzymają poświęcone książeczki.
 3. Uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej SP otrzymali „wielkopostne zdrapki”. Na każdy dzień, od Środy Popielcowej aż do Poniedziałku Wielkanocnego, pod zdrapką kryje się konkretne zadanie do wykonania. Bardzo prosimy, aby rodzice, a także rodzeństwo tych dzieci włączyli się w codzienne podejmowanie tych zadań, a w razie potrzeby pomagali w ich wykonaniu również swoim dzieciom. Niech ten ciekawy sposób będzie także drogą przygotowania do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Gdyby ktoś jeszcze potrzebował zdrapek, to są do nabycia w zakrystii. Pod chórem są też skarbonki na wielkopostną jałmużnę dla rodzin. Można je zabrać także do domu i wrzucać ofiary.
 4. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny w ubiegłym tygodniu za posprzątanie kościoła, wypranie obrusów i nakryć, dezynfekcję, odgarnianie śniegu, posprzątanie łazienki, zrobienie porządku na cmentarzu, a także za złożoną ofiarę. Na ten tydzień prosimy, by za porządek w kościele odpowiadli: Skwara Krystyna, Urban Magdalena, Kurowska Małgorzata, Kurowska Anna, Świątek Barbara, Cieślak Magdalena, Nalepa Beata. Bóg zapłać także p. Wojciechowi Ladzińskiemu za odgarnęcie naszego parkingu.
 5. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Nienaszowie informuje, że od 1 – 15 marca 2021 r. odbędą się zapisy dzieci urodzonych w roku 2015 (obowiązkowo ) i 2016 (nieobowiązkowo) do oddziału przedszkolnego. A także do klasy 1 SP na rok szkolny 2021/2022. Rodziców zaprasza od 12.30 – 13.30 ( z reżimem sanitarnym).
Czytaj więcej: VI NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. W tym tygodniu – od Środy Popielcowej - rozpoczynamy czas Wielkiego Postu, czasu w którym Kościół przez modlitwę, pokutę i czynną miłość bliźniego przygotowuje się do przeżycia Świąt Paschalnych. Msze św. w Środę Popielcową z posypaniem głów popiołem o godz. 7.30, 9.00 oraz 17.00. W tym dniu obowiązuje post ścisły.
  Droga krzyżowa w piątek o godz. 17.00, a także tradycyjnie w niedzielę po sumie.
  Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 15.30. Serdecznie zapraszamy na te pasyjne nabożeństwa w czasie całego Wielkiego Postu. Za udział w tych nabożeństwach możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 2. Obecny tydzień jest przeżywany w Kościele jako Tydzień modlitw o trzeźwość narodu. Polecajmy Bogu w naszych modlitwach rodziny dotknięte tym strasznym nałogiem alkoholizmu.
 3. „Ukochany ojciec, ojciec czułości, w posłuszeństwie i w gościnności; ojciec twórczej odwagi, robotnik, zawsze w cieniu” - tymi słowami Papież Franciszek opisuje w czuły i poruszający sposób św. Józefa. I ogłasza ROK ŚWIĘTEGO JÓZEFA, w Kościele powszechnym. W związku z tym Penitencjaria Apostolska ogłosiła nowe możliwości zyskania odpustu zupełnego (szczegóły pod dzwonnicą, a także na naszej stronie internetowej). W środy będziemy odprawiać Msz św. o św. Józefie, modlić się przez Jego wstawiennictwo. Obecny rok, to też ROK RODZINY, dlatego będziemy częściej rozważać o rodzinie, modlić się za rodziny, a także je wspierać.
 4. W następną niedzielę na Gorzkie Żale i Mszę św. popołudniową – czyli na godz. 15.30 - oraz na spotkanie po niej zapraszam chętnych do wzięcia udziału w Kursie Przedmałżeńskim. Spotkania odbywać się będą po niedzielnej Mszy św. popołudniowej. W przygotowaniu tym mogą wziąć udział osoby, które przystąpiły już do sakramentu bierzmowania.
 5. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny w ubiegłym tygodniu, za posprzątanie kościoła, dołożenie kwiatów, dezynfekcję, posprzątanie kaplicy cmentarnej, zrobienie porządku na cmentarzu, a także każdego dnia odgarnianie śniegu i przy kościele, na parkingu, przy kaplicy i złożoną ofiarę. Na ten tydzień prosimy, by za porządek w kościele odpowiadali: Jaracz Maria, Tłuściak Alina, Tłuściak Halina, Naparło Józefa, Misiołek Agnieszka.
 6. W tym tygodniu pożegnaliśmy z naszej wspólnoty śp. Zofię Jaracz, a także Emilię Gromek z Nienaszowa. Polećmy je jeszcze Miłosierdziu Bożemu…

PENITENCJARIA APOSTOLSKA  - DEKRET

Udziela się daru specjalnych Odpustów z okazji Roku Jubileuszowego na cześć Świętego Józefa, zarządzonego przez Papieża Franciszka dla godnego uczczenia 150. rocznicy dnia, w którym Święty Józef został ogłoszony Patronem Kościoła Katolickiego.

Dziś upływa 150 lat, od kiedy Dekretem „Quemadmodum Deus” Błogosławiony Papież Pius IX, poruszony ciężką i bolesną goryczą czasów, w których znajdował się Kościół prześladowany przez wrogów, ogłosił Świętego Józefa Patronem Kościoła Katolickiego.

Celem utrwalenia ufności całego Kościoła w szczególny patronat Opiekuna Jezusa, Jego Świątobliwość Papież Franciszek postanowił, że od dnia dzisiejszego aż do dnia 8 grudnia 2021, dnia rocznicy ogłoszenia owego Dekretu oraz dnia poświęconego Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i Oblubienicy najczystszego Józefa, będzie obchodzony specjalny Rok Świętego Józefa, w którym wszyscy wierni będą mogli na jego wzór wzmacniać codziennie własne życie wiary, w pełni realizując wolę Bożą.

A zatem niech wszyscy wierni, poprzez modlitwy i dobre czyny, z pomocą Świętego Józefa, Opiekuna Świętej Rodziny z Nazaretu, starają się uzyskać pociechę i ulgę w ciężkich ludzkich utrapieniach, które dręczą współczesny świat.

Pobożność względem Opiekuna Odkupiciela rozwinęła się bujnie w historii Kościoła, który nie tylko przyznaje mu wyjątkowy kult zaraz po Matce Bożej i jego Oblubienicy, ale także powierzył mu liczne patronaty.

Magisterium Kościoła z upodobaniem i wytrwale odnajduje w osobie Świętego Józefa, jak w skarbcu, dawne i nowe doskonałości, podobnie jak ojciec rodziny z Ewangelii Św. Mateusza, który „ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare” (Mt 13,52).

Aby wypełnić ten upragniony cel, najwyższą pomocą będzie dar Świętych Odpustów, które Penitencjaria Apostolska chętnie rozszerza na Rok Świętego Józefa poprzez niniejszy Dekret, wydany zgodnie z wolą Jego Świątobliwości Papieża Franciszka.

Udziela się Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego) wiernym, którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu, uczestniczyć będą w Roku Świętego Józefa w okolicznościach i na sposoby określone przez tę Penitencjarię Apostolską.

a. Święty Józef, prawdziwy człowiek wiary, zaprasza nas ze swej strony, abyśmy odkrywali synowską więź z Bogiem Ojcem, odnawiali naszą wierność modlitwie, przyjmowali postawę słuchania i odpowiadali z głębokim rozeznaniem woli Bożej. Udziela się zatem odpustu zupełnego wszystkim, którzy przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o Świętym Józefie.

b. W Ewangelii przyznaje się Świętemu Józefowi tytuł „człowiek sprawiedliwy” (Mt 1, 19): on to, stróż „wewnętrznej tajemnicy, która znajduje się w głębi serca i duszy”[1], czyli uczestnik tajemnicy Boga i przez to szczególny patron forum wewnętrznego, zachęca nas do odkrywania wartości ciszy, roztropności i uczciwości w wypełnianiu naszych obowiązków. Cnota sprawiedliwości praktykowana w sposób wzorowy przez Józefa jest pełnym przylgnięciem do prawa Bożego, będącego prawem Miłosierdzia, „bowiem to właśnie miłosierdzie Boga prowadzi do pełni prawdziwej sprawiedliwości”[2]. Dlatego ci, którzy na wzór Świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego.

c. W powołaniu Józefa najważniejsze stało się jego bycie opiekunem Świętej Rodziny z Nazaretu, oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny i prawnym ojcem Jezusa. Aby wezwać rodziny chrześcijańskie do odtwarzania tego przykładu wewnętrznej jedności, miłości i modlitwy, którym jest Święta Rodzina, udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiać będą Różaniec Święty w rodzinach i pomiędzy narzeczonymi.

d. Sługa Boży Pius XII, w dn. 1 maja 1955 r. ustanowił święto Świętego Józefa Rzemieślnika, „w tym celu, aby godność pracy została uznana przez wszystkich ludzi i aby ta godność natchnęła życie społeczne i prawodawstwo, stanowione zgodnie z równym podziałem uprawnień i obowiązków”[3]. Dlatego udziela się odpustu zupełnego każdemu, kto powierzać będzie codziennie swoją działalność opiece Świętego Józefa, a także każdemu wiernemu, wzywającemu Rzemieślnika z Nazaretu w modlitwach wstawienniczych za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie, oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna.

e. Ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu „pokazuje nam, że Bóg jest tam, gdzie człowiek znajduje się w niebezpieczeństwie, tam gdzie człowiek cierpi, tam gdzie ucieka, gdzie doświadcza odrzucenia i opuszczenia”[4]. Udziela się zatem odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiać będą Litanię do Świętego Józefa (w tradycji łacińskiej) lub Akatyst do Świętego Józefa, w całości lub przynajmniej w odpowiedniej części (w tradycji bizantyjskiej), lub też jakąś inną modlitwę do Świętego Józefa, przypisaną jako własna w różnych tradycjach liturgicznych, w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz i od zewnątrz oraz w intencji ulżenia wszystkim chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania wszelkiego rodzaju.

Święta Teresa z Avila uznała w Świętym Józefie patrona we wszystkich okolicznościach życia: „Innym Świętym, rzec można, dał Bóg łaskę wspomagania nas w tej lub innej potrzebie, temu zaś chwalebnemu Świętemu, jak o tym wiem z własnego doświadczenia, dał władzę wspomagania nas we wszystkich”[5]. W niedawnych czasach Święty Jan Paweł II potwierdził ze swojej strony, że przykład Świętego Józefa nabiera „dla Kościoła naszych czasów szczególnej aktualności w związku z nowym Tysiącleciem chrześcijaństwa”[6].

Ponadto, celem potwierdzenia powszechności patronatu Świętego Józefa w Kościele, poza wspomnianymi wyżej okolicznościami, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej.

W obecnej sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia.

Dla duszpasterskiego ułatwienia w otrzymaniu łaski Bożej poprzez władzę kluczy Kościoła, Penitencjaria Apostolska prosi zatem usilnie, aby wszyscy kapłani wyposażeni we właściwe uprawnienia, ofiarnie i wielkodusznie poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty oraz często zanosili Komunię Świętą do chorych.

Niniejszy Dekret jest ważny na Rok Świętego Józefa, bez względu na jakiekolwiek inne zarządzenia.

Sporządzono w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 8 grudnia 2020.


Mauro Kard. Piacenza

Penitencjarz Większy


Krzysztof Nykiel

Regens

[1] Pius XI, Kazanie z okazji ogłoszenia heroiczności cnót Sługi Bożej Emilii de Vialar: L’Osservatore Romano, 20-21.03.1935.

[2] Papież Franciszek, Przemówienie podczas Audiencji Generalnej dn. 03.03.2016.

[3] Pius XII, Kazanie z okazji uroczystości Świętego Józefa Robotnika (1.051955).

[4] Papież Franciszek, Anioł Pański (29.12.2013).

[5] Teresa od Jezusa, Księga życia, VI.

[6] Jan Paweł II, Adhortacja Apostolska “Redemptoris Custos” (15.081989), 32.

Czytaj więcej: V NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. Cieszymy się obecnością w naszej wspólnocie ks. diakona JERZEGO PRZYBYŁO (jak już wspominałem pochodzi z Bud Głogowskich/ k. Rzeszowa), a został skierowany przez Ks. Biskupa do naszej parafii na praktykę diakońską do 22 kwietnia. Otoczmy go naszą życzliwością, dobrym słowem, a także modlitwą. Życzymy, by był to piękny czas, który przygotuje go już bezpośrednio do przyjęcia święceń kapłańskich.
 2. W liturgii bieżącego tygodnia przeżywać będziemy:
  Środa – św. Scholastyki
  Czwartek – Matki Bożej Lourdes (Światowy Dzień Chorego)
 3. W związku ze ŚWIATOWYM DNIEM CHOREGO zapraszamy w najbliższą sobotę na godz. 10.30 wszystkich chorych, cierpiących, starszych na spowiedź św., Mszę św. z udzieleniem Namaszczenie Chorych i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Bardzo proszę rodziny, sąsiadów, znajomych o pomoc w przywiezieniu osób chorych, starszych do naszego kościoła. Niestety ze względu na wirusa nie będzie w tym roku spotkania w Domu Ludowym. Ale mamy nadzieję, że to tylko jeden raz.
 4. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny w ubiegłym tygodniu, za posprzątanie kościoła, dezynfekcję, udekorowanie kwiatami, wypranie obrusów, nakryć ołtarzowych, rozebranie dekoracji świątecznej, posprzątanie kaplicy, łazienki, zrobienie porządku na cmentarzu, odgarnianie śniegu i złożoną ofiarę. Na ten tydzień prosimy, by za porządek w kościele odpowiadali: Źrebiec Halina, Jaracz Józefa, Tłuściak Maria, Kopa Anna.
Czytaj więcej: IV NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. Miło nam poinformować, że Ks. Biskup skierował do naszej parafii ks. Diakona na praktykę, która rozpocznie się za tydzień. Diakon nazywa się Jerzy Przybyło i pochodzi z parafii Budy Głogowskie.
 2. W liturgii bieżącego tygodnia przeżywać będziemy:
  Wtorek – Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Msze św. o 7.30, 9.00 i 17.00. Na każdej Mszy św. poświęcenie gromnic. Składka w tym dniu na klasztory kontemplacyjne w naszej diecezji. Wieczorem także poświęcenie medalików dla dzieci I Komunijnych.
  Środa – św. Błażeja (poświecenie jabłek)
  Piątek – św. Agaty (poświęcenie soli)
  Sobota – św. Pawła Miki i towarzyszy
 3. W tym tygodniu przypada I CZWARTEK, I PIĄTEK i I SOBOTA miesiąca. Msze św. w piątek rano o 6.30 i wieczorem o 17.00. Możliwość spowiedzi od godz. 16.00. W I sobotę Msze św. o 6.30 i 17.00. Od godz. 8.00 udam się do chorych. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańca św. po Mszy św. o 15.30, a potem spotkanie Caritas.
 4. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny w ubiegłym tygodniu za posprzątanie kościoła, dezynfekcję, zrobienie porządku w łazience, na cmentarzu, odgarnianie śniegu, a także złożoną ofiarę. Na ten tydzień prosimy, by za porządek w kościele odpowiadali: Kucińska Halina, Tarnowska Ewa, Tarnowska Aneta, Kielar Krystyna, Dudek Anna, Piejko Janina, Bartula Janina, Majka Barbara, Lelko Halina.
Czytaj więcej: III NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. Dzisiaj obchodzimy Niedzielę Słowa Bożego, ustanowioną przez Ojca Świętego Franciszka. Jest to też NIEDZIELA SOLIDARNOŚCI Z CHORWACJĄ, dlatego po każdej Mszy św. zbiórka do puszek na ten cel.
 2. W liturgii bieżącego tygodnia przeżywać będziemy:
  Poniedziałek – Święto nawrócenie św. Pawła
  Wtorek – św. Tymoteusza i Tytusa (spotkanie dla bierzmowanych)
  Czwartek – św. Tomasza z Akwinu
  Niedziela – zapraszamy na błogosławieństwo dzieci (na sumie)
 3. W piątek zapraszam na Mszę św. wieczorną i na spotkanie rodziców dzieci I Komunijnych, zaś w sobotę dzieci na spotkanie Oazowe o godz. 15.00. Także ministrantów zapraszamy do służenia w czasie tygodnia.
 4. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny w ubiegłym tygodniu za posprzątanie kościoła, dezynfekcję, posprzątanie łazienki, zrobienie porządku na cmentarzu, odgarnianie śniegu, a także złożoną ofiarę. Na ten tydzień prosimy, by za porządek w kościele odpowiadali: Wiklowska Danuta, Gierlasińska Renata, Gierlasińska Magdalena, Lelko Władysława, Wójtowicz Irena, Wójtowicz Barbara.
 5. Bóg zapłać także za pracę na rzecz naszej wspólnoty panom z Sadek: Tłuściak Jan, Augustyn Mirosław, Baran Mirosław, Baran Jacek, Dobrzański Andrzej, Durał Piotr, Wygnał Zbigniew.
Czytaj więcej: II NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. Od jutra rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku myślą przewodnią Tygodnia są słowa z Ewangelii według św. Jana: „Trwajcie w mojej miłości a przyniesiecie obfity owoc”.
 2. W liturgii bieżącego tygodnia przeżywać będziemy:
  Wtorek - Uroczystość św. Józefa Sebastiana Pelczara, głównego patrona naszej Rzeszowskiej Diecezji. Modlimy się w intencji naszej Diecezji ( spotkanie dla kandydatów do bierzmowania)
  Czwartek – św. Agnieszki (Dzień Babci i Dziadka- polecajmy ich naszej modlitwie)
 3. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać Niedzielę Słowa Bożego, ustanowioną przez Ojca Świętego Franciszka. Jest to też NIEDZIELA SOLIDARNOŚCI Z CHORWACJĄ. Wspieramy zarówno naszą modlitwą, jak i składką do puszek – po każdej Mszy św. - Kościół w Chorwacji. Wiąże się to z trzęsieniem ziemi, które pod koniec grudnia ubiegłego roku nawiedziło ten kraj.
 4. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny w ubiegłym tygodniu za posprzątanie kościoła, dezynfekcję, wypranie alb, komż i bielizny ołtarzowej, posprzątanie kaplicy cmentarnej, łazienki, zrobienie porządku na cmentarzu, odgarnianie śniegu przez kilka dni, a także złożoną ofiarę. Nazbierało się sporo tej pracy, dlatego tym bardziej im za to dziękujemy. Na ten tydzień prosimy, by za porządek w kościele odpowiadali: Kucharska Barbara, Gronkiewicz Emilia, Marszał Małgorzata, Smoleń Jarosława, Naparło Danuta.
Czytaj więcej: NIEDZIELA CHRZTU...

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. Dzisiaj Niedziela Chrztu Pańskiego, która kończy okres Narodzenia Pańskiego, choć tradycyjnie kolędy śpiewamy do 2-go lutego.
 2. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny w ubiegłym tygodniu za posprzątanie kościoła, dezynfekcję, posprzątanie łazienki, zrobienie porządku na cmentarzu i złożoną ofiarę. Na ten tydzień prosimy, by za porządek w kościele odpowiadali: Kamińska Stanisława, Świątek Maria, Dziedziak Sylwia, Kuczała Helena i Kuczała Katarzyna.
 3. Wczoraj zakończyliśmy spotkania kolędowe z poszczególnymi częściami naszej parafii. Niewątpliwie był to zupełnie inny rok niż do tej pory, a więc i zupełnie inna kolęda. Ale bardzo dziękujemy za życzliwe przyjęcie tej nowej formy, za naprawdę liczny udział w tych spotkaniach, wspólną modlitwę, kolędowanie. Bóg zapłać także za ofiary składane przy tej okazji, z których część przeznaczyłem na cele parafialne, a także cele diecezjalne.
Czytaj więcej: II NIEDZIELA PO BOŻYM...

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. Dzisiaj I niedziela miesiąca, adoracja Najświętszego Sakramentu, a po Mszy św. popołudniowej zmiana tajemnic różańcowych i spotanie Caritas.
 2. W środę UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO (TRZECH KRÓLI). Msze św. tak jak w każdą niedzielę. Niestety ze względu na pandemię nie można w tym roku organizować Orszaku Trzech Króli.
 3. W I CZWARTEK MIESIĄCA będziemy modlić się o powołania, kapłańskie, zakonne i misyjne.
 4. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny w ubiegłym tygodniu za posprzątanie kościoła, dezynfekcję, posprzątanie łazienki, kaplicy cmentarnej, zrobienie porządku na cmentarzu i złożoną ofiarę. Na ten tydzień prosimy, by za porządek w kościele odpowiadały: Ladzińska Anna, Ladzińska Kazimiera, Ladzińska Paulina, Posełkiewicz Krystyna, Pyznarska Elżbieta.
 5. Plan spotkań kolędowych w kościele w tym tygodniu: zapraszamy w poniedziałek 04 stycznia mieszkańców Nienaszowa (od Poraju do Krakowskiej – Górny Nienaszów), we wtorek 05 stycznia mieszkańców Krakowskiej i Kolonii, w czwartek 07 stycznia mieszkańców Nienaszowa od lasu do kościoła, w piątek 08 stycznia mieszkańców Nienaszowa od kościoła do przystanku, w sobotę 09 stycznia mieszkańców Sośnin na 16.30 (różaniec i Msza św.). Można też przynieść wodę do poświęcenia, żeby pokropić swój dom. Zabierzmy też dzieci, młodzież na to kolędowanie.
Czytaj więcej: NIEDZIELA ŚWIĘTEJ...

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. Jak już zapowiadałem, w tym roku nie będzie tradycyjnej kolędy w domach. Ale zapraszamy 28 grudnia (poniedziałek) mieszkańców Grabaniny i Debrzy, we wtorek 29 grudnia mieszkańców Sadek i Kaczmarskiego, a w środę 30 grudnia mieszkańców Poraju, na 16.30 (różaniec i Msza św.). Można też przynieść wodę do poświęcenia, żeby pokropić swój dom.
 2. W czwartek św. Sylwestra, papieża. ZAKOŃCZENIE STAREGO ROKU. Zapraszamy parafian na nabożeństwo dziękczynno – przebłagalne o godz. 16.00. Uczestnicząc w nim możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 3. W piątek Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki - NOWY ROK 2021. Dzień modlitw o pokój. Msze św. jak w każdą niedzielę.
 4. W tym tygodniu przypada I PIĄTEK i I SOBOTA miesiąca. Możliwość spowiedzi w czwartek od 16.30 i w piątek przed każdą Mszą św. W sobotę udam się do chorych od godz. 8.00.
 5. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic różańca św. po Mszy św. o 15.30, a potem spotkanie Zespołu Charytatywnego Caritas.
 6. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny – grupie z Nienaszowa - za piękną pracę przez te dwa tygodnie. Na ten tydzień prosimy, by za porządek w kościele odpowiadali: Machowska Genowefa, Świątek Zofia, Gątek Elżbieta, Sobótka Włodzimierz, Czepiga Aneta, Ciomcia Grażyna, Jakieła Anna, Śląska Stanisława.
 7. W styczniu 2021 roku rozpoczną działalność DZIENNY KLUB „SENIOR+” w Kopytowej oraz KLUB „SENIOR+” w Chorkówce. To oferta skierowana dla osób w wieku 60+. Placówki zapewniają ciekawe zajęcia. W Kopytowej 8-godzinny pobyt, z jednym ciepłym posiłkiem, a w Chorkówce 4-godzinny nieodpłatny pobyt. Chętni proszeni są o zgłaszanie się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorkówce. Jutro Sołtys Poraju będzie przed południem wydawać worki na śmieci, w Domu Ludowym.
Czytaj więcej: IV NIEDZIELA ADWENTU

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. Do środy spowiadam pół godziny przed roratami, a także godzinę przed wieczorną Mszą św.
 2. We wtorek zapraszam dzieci, które chodziły na różaniec z planszami na Mszę św. o godz. 17.00. Ponieważ nie było to możliwe końcem października.
 3. W czwartek Wigilia Bożego Narodzenia. Ten niezwykły dzień w całym roku. Przeżyjmy go radośnie, ale i pobożnie w naszych rodzinach. A wieczorem zasiądźmy wspólnie do wigilijnego stołu, modląc się razem, czytając fragment Pisma św. o narodzeniu Pana Jezusa, dzieląc się opłatkiem, a także śpiewając kolędy. A o północy zapraszamy na Pasterkę do naszej świątyni. Składka na Dom Samotnej Matki.
 4. W piątek UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO. Oczywiście nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Msze św. o 7.30, 9.00, 10.30 oraz o 15.30. Zaś w sobotę ŚWIĘTO ŚWIĘTEGO SZCZEPANA, Msze św. tak jak w każdą niedzielę. Przyszła niedziela, to NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY, na sumie błogosławieństwo dzieci. W tych dniach świątecznych - począwszy od Pasterki - skorzystajmy też z parkingu przy Domu Ludowym czy też przy kaplicy, można też parkować za budynkiem gospodarczym, bo tu wszędzie blisko…
 5. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny w ubiegłym tygodniu za posprzątanie kościoła i wokół naszej świątyni, przyozdobienie naszego kościoła choinkami, przygotowanie szopki, wypranie komż, alb, posprzątanie łazienki, kaplicy cmentarnej, a także zrobienie idealnego porządku na cmentarzu. Bóg zapłać także p. Rucińskim z Poraju oraz Mastaj z Nienaszowa za ofiarowanie choinek do naszej świątyni.
 6. Chciałbym jeszcze ogłosić, że w tym roku nie będzie tradycyjnej wizyty kolędowej, oczywiście ze względu na pandemię. Ks. Biskup proponuje, aby spotkać się w kościele z poszczególnych części parafii na modlitwie i specjalnym błogosławieństwie. Dlatego 28 grudnia (poniedziałek) zapraszamy mieszkańców Grabaniny i Debrzy, we wtorek 29 grudnia mieszkańców Sadek i Kaczmarskiego, a 30 grudnia(środa) mieszkańców Poraju, na 16.30 (różaniec i Msza św.). Można też przynieść wodę do poświęcenia, żeby pokropić swój dom. Wyjątek stanowi poświęcenie nowego domu, ale z zachowaniem wymagań sanitarnych.
 7. W zakrystii są jeszcze do nabycia opłatki na stół wigilijny, a także świece Caritas.
Czytaj więcej: III NIEDZIELA ADWENTU

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. Codziennie roraty o godz. 6.00. Serdecznie zapraszamy. Można jeszcze nabywać świece Caritas na stół wigilijny.
 2. Przypominam, że spowiadam codziennie pół godziny przed każdą Mszą św., a od środy godzinę przed Mszą św. wieczorną. Od środy też będę udzielał Komunii św. o 16.30. Gdyby ktoś chciał się po Mszy św. się wyspowiadać, to też zapraszam.
 3. W najbliższą sobotę od godz. 8.00 udam się do chorych. Nie potrzeba zgłaszać, tych, do których jeżdżę w I Soboty miesiąca. Ale gdyby ktoś chciał jeszcze dodatkowo, to proszę w ciągu tego tygodnia zgłosić.
 4. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny w ubiegłym tygodniu za posprzątanie kościoła, dezynfekcję, posprzątanie kaplicy, łazienki, wypranie bielizny ołtarzowej, a także zrobienie porządku na cmentarzu i złożoną ofiarę. Na te najbliższe dwa tygodnie prosimy, by za porządek w kościele odpowiadali: Leśniak Władysława, Wójcik Liliana, Musiał Elżbieta, Winiarska Barbara, Bałaban Zofia, Pawlik Katarzyna, Stanek Helena, Magryta Joanna, Sajdak Alicja, Sajdak Zofia, Sajdak Agnieszka, Delimata Tadeusz, Świątek Renata, Szymańska Józefa, Dziadosz Joanna, Tłuściak Emilia, Węgrzyn Maria.
 5. W tym tygodniu pożegnaliśmy z naszej wspólnoty śp. Eleonorę Dziadosz z Kaczmarskiego, polećmy ją jeszcze miłosierdziu Bożemu…
Czytaj więcej: II NIEDZIELA ADWENTU

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. Dzisiaj DZIEŃ MODLITWY I POMOCY MATERIALNEJ KOŚCIOŁOWI NA WSCHODZIE. Zbiórka do puszek po każdej Mszy św. Oczywiście jest to też dzień ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. Obdarowujmy się nie tylko prezentami, ale i życzliwością, dobrym słowem, modlitwą. Codziennie roraty o godz. 6.00. Serdecznie zapraszamy. MSZE ŚW. I RANO I WIECZOREM BĘDĄ JUŻ W KOŚCIELE.
 2. We wtorek Niepokalane Poczęcie NMP, Msze św. o 6.00 i 17.00.
 3. Po każdej Mszy św. dzisiaj i przez kolejne niedziele można nabywać świece Caritas na stół wigilijny. To także nasza świąteczna pomoc dla najbardziej potrzebujących.
 4. W tym roku jeśli chodzi o SPOWIEDŹ ADWENTOWĄ, to nie będą przyjeżdżać księża z innych parafii. Myślę, że będzie to trudne, żeby mógł spowiadać ks. Dziekan Zygmunt Kudyba. Dlatego pomyślmy wcześniej o spowiedzi. Ja będę spowiadał pół godziny przed każdą Mszą św. przez cały Adwent. A tydzień przed Świętami godzinę przed Mszą św. wieczorną. Zorganizujmy sobie tak czas, by każdy z nas mógł oczyścić swoje sumienie na czas Świąt Bożego Narodzenia i przyjąć Chrystusa do naszych serc.
 5. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny w ubiegłym tygodniu za posprzątanie kościoła, kaplicy cmentarnej, posprzątanie łazienki, a także zrobienie porządku na cmentarzu i złożoną ofiarę. Na ten tydzień prosimy, by za porządek w kościele odpowiadali: Gronek Maria, Bazan Iwona, Wiklowska Barbara, Wiklowska Stanisława. Bóg zapłać także za pracę na rzecz naszej wspólnoty: Stanisław Skała, Wojciech Sajdak, Wacław Tłuściak, Konrad Kmiecik, Roman Wójcik, Andrzej Janik, Dawid Kmiecik.
 6. Jeśli ktoś by wycinał jodły czy świerki i chciałby ofiarować je do kościołą, to bardzo proszę o kontakt.
 7. Na koniec chciałbym powiedzieć BÓG ZAPŁAĆ do ks. Jana Wnęka z Faliszówki, który wziął na siebie najwięcej obowiązków w ostatnim czasie, bo właściwie od miesiąca codziennie, a czasem i dwa razy dziennie posługiwał w naszej wspólnocie. Ks. Janie Bóg zapłać wielki! Bardzo dziękuję także ks. Bogusławowi Babiarzowi, który chętnie też wspierał nas w każdą sobotę i niedzielę. I jeszcze będzie nam pomagał. Wiele też wspomógł nas ks. Janusz Kunior z Głojsc. Pomogli też ks. Henryk Barć z Łężyn, ks. Józef Ozga ze Starego Żmigrodu i ks. Krzysztof Hyziak z Kątów. Bardzo im za to dziękuję!

  I jeszcze chciałbym z całego serca podziękować wszystkim parafianom za modlitwę w intencji Ks. Dziekana i mnie, za wszelką pomoc, a często także dobre słowo w tym trudnym czasie. Rzeczywiście te nasze choroby trwały długo, ale powoli dochodzimy do siebie i miejmy nadzieję, że będziemy Wam mogli dalej posługiwać.
Czytaj więcej: I NIEDZIELA ADWENTU

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. Dzisiaj rozpoczynamy Adwent i nowy rok kościelny. Przeżyjmy ten Adwent jako pobożne i radosne oczekiwanie, ale także trzeźwe oczekiwanie na Narodzenie Chrystusa i na ostateczne przyjście. Codziennie roraty o godz. 6.00. W tym trudnym czasie, serdecznie zapraszamy, bo dzięki temu możemy jak najlepiej przygotować się do Świąt. MSZE ŚW. WIECZORNE – W TYM TYGODNIU – BĘDĄ ODPRAWIANE W KAPLICY CMENTARNEJ.
 2. W liturgii bieżącego tygodnia przeżywać będziemy:
  Poniedziałek – św. Andrzeja
  Piątek – św. Barbary
  Niedziela – św. Mikołaja (odpust w Łężynach), zmiana tajemnic różańcowych, po Mszy św. o godz. 6.00.
 3. W I CZWARTEK I PIĄTEK MIESIĄCA, spowiedź rano i wieczorem pół godziny przed Mszą św. Do chorych nie pojadę jeszcze w I Sobotę, ale mam nadzieję, że przed Świętami będzie to już możliwe.
 4. W przyszłą niedzielę XXI DZIEŃ MODLITWY I POMOCY MATERIALNEJ KOŚCIOŁOWI NA WSCHODZIE. Celem tego dnia jest wsparcie duchowe i materialne Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. W związku z tym w tym dniu także zbiórka do puszek po każdej Mszy św. na ten właśnie cel.
 5. Od przyszłej niedzieli będzie też można nabywać świece Caritas na stół wigilijny (są one pięknie zrobione). To też nasza pomoc dla najbardziej potrzebujących w tym adwentowym czasie. Świeca duża – 12 zł i mała – 5 zł. Po Wigilii czy też w Święta możemy zanieść taką świecę na cmentarz, jako wyraz naszej łączności ze zmarłymi.
 6. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny w ubiegłym tygodniu za posprzątanie kościoła, kaplicy cmentarnej, udekorowanie kościoła na Adwent, posprzątanie łazienki, wypranie obrusów, zrobienie porządku na cmentarzu i złożoną ofiarę. Na ten tydzień prosimy, by za porządek w kościele odpowiadali: Hac Bogusława, Cichoń Sylwia, Sajdak Leokadia, Delimata Bogusława.
 7. W związku z sytuacją epidemiczną, p. Organista nie będzie chodził z opłatkami po domach, ale – już od dzisiaj - będzie można też nabywać opłatki na stół wigilijny w zakrystii, po każdej Mszy św.
Czytaj więcej: NIEDZIELA CHRYSTUSA...

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. Dzisiaj Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – święto Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Po sumie wystawienie Najśw. Sakramentu i Litania do Serca Pana Jezusa.
 2. W liturgii bieżącego tygodnia przeżywać będziemy:
  Poniedziałek – św. Klemensa
  Wtorek – św. Andrzeja Dunc-Lac i towarzyszy
  Środa - św. Katarzyny – odpust w Starym Żmigrodzie, suma o godz. 11.00 (Msza św. tylko rano w środę – w pozostałe dni rano i wieczorem)
 3. Za tydzień rozpoczynamy ADWENT – szczególny czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i na ostateczne przyjście Jezusa na końcu czasów.
 4. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny w ubiegłym tygodniu za posprzątanie kościoła, posprzątanie łazienki, zrobienie porządku na cmentarzu, a także złożoną ofiarę. Na ten tydzień prosimy, by za porządek w kościele odpowiadali: Bazan Władysława, Jaskółka Iwona, Szuban Wiesława, Dziedzic Renata, Dziedzic Magdalena.
 5. W zakrystii są do nabycia kalendarze rolnicze w formie książkowej na 2021 , za 20 zł.
 6. W tym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty śp. Stefania Dziadosz (jej pogrzeb dzisiaj o 12.00 różaniec) oraz Ireneusz Sajdak z Nienaszowa (jego pogrzeb jutro o 13.00 różaniec). Polećmy ich jeszcze miłosierdziu Bożemu….
Czytaj więcej: XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. W liturgii bieżącego tygodnia przeżywać będziemy:
  Wtorek – św. Elżbiety Węgierskiej
  Środa – bł. Karoliny, patronki naszej rzeszowskiej diecezji (Msza św. tylko rano w środę – w pozostałe dni rano i wieczorem)
  Piątek – św. Rafała Kalinowskiego
  Sobota – Ofiarowanie NMP
  Niedziela - Uroczystość Chrystusa Króla, ostatnia niedziela roku liturgicznego. Święto Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży.
 2. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny w ubiegłym tygodniu za posprzątanie kościoła i wokół naszej świątyni, udekorowanie kwiatami, posprzątanie kaplicy cmentarnej, posprzątanie łazienki, zrobienie porządku na cmentarzu, a także złożoną ofiarę. Bardzo im za to dziękujemy. Na ten tydzień prosimy, by za porządek w kościele odpowiadali: Wietecha Wiktoria, Wojdyła Justyna, Trybus Edyta, Łukaszewska Lesława, Laskoś Jolanta.
Czytaj więcej: XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA

Ogłoszenia duszpasterskie

 1. W związku z podjętymi decyzjami przez władze państwowe o nowych obostrzeniach i kolejnym ograniczeniu ilości wiernych mogących przebywać w świątyni (1 osoba na 15 m kwadratowych- u nas ok 25 osób). Biskup Rzeszowski udzielił wszystkim wiernym dyspensy od obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Dyspensa obowiązuje do odwołania.
 2. Nie zdarzyło się pewnie w historii naszej parafii, aby kapłani – poprzez chorobę – nie mogli przez dłuższy czas posługiwać wiernym. Jest nam z tego powodu niezwykle przykro, bo jesteście najbliżsi naszym sercom. Dlatego bardzo chcielibyśmy być z Wami. Ale jest to obecnie niemożliwe. Jesteśmy Wam niezwykle wdzięczni za wielką modlitwę w naszej intencji. W z związku z koniecznością zastępstw – za które bardzo dziękujemy ks Janowi z Faliszówki i ks. Bogdanowi - Msze św. w tym tygodniu będą tylko rano w środę i sobotę, a wieczorem w pozostałe dni tygodnia. W niedzielę na razie zostawiamy Msze św. o 7.30 , 9.00 i 10.30 i o 15.30. Intencje zamówione w dni kiedy nie ma u nas Mszy św. nie będą odprawione. Gdyby ktoś złożył ofiarę, a ta Msza św. nie będzie odprawiona, to proszę się zgłosić o zwrot, albo przekazać na kościół.
 3. W liturgii bieżącego tygodnia przeżywać będziemy:
  Poniedziałek – rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej
  Wtorek – św. Leona Wielkiego
  Środa – św. Marcina z Tours, jest to też 102 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Msza św. u nas o 6.30. Czwartek – św. Jozafata Kuncewicza
  Piątek – św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski
 4. W listopadzie szczególnie modlimy się za naszych zmarłych. Ofiarujemy im Komunię św. , udział w Mszach św., odpusty. Jednocześnie dbamy też o groby tych, którzy już od nas odeszli. Bóg zapłać wszystkim, którzy dbają o cmentarz i o porządek na cmentarzu. Wiele osób zabiera ze sobą pozostałości po zniczach i chryzantemach. Bóg zapłać za zrozumienie. Jeśli wyrzucamy na śmietnik, to od razu segregujmy śmieci (osobno szkło, osobno plastik, a do największego boksu tylko trawę, ziemię i kwiaty naturalne). Porządek na cmentarzu jest możliwy, ale warunkiem jest, że wszyscy będziemy o niego dbali.
 5. Bóg zapłać sprzątającym nasz kościół parafialny w ubiegłym tygodniu za posprzątanie kościoła, wokół naszej świątyni, parkingu, udekorowanie kwiatami, posprzątanie łazienki, nade wszystko zrobienie pięknego porządku na cmentarzu, a także złożoną ofiarę. Na ten tydzień prosimy, by za porządek w kościele odpowiadali: Gromek Emilia, Baran Barbara, Baran Katarzyna, Leśniak Władysława, Leśniak Lucyna.
 6. We wtorek pożegnaliśmy z naszej wspólnoty śp. Marcina Kowalskiego z Kaczmarskiego. Polećmy go jeszcze miłosierdziu Bożemu…